kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Gminy

O Powiecie Monieckim

Powiat Moniecki, w skład którego wchodzą miasta i gminy: Mońki, Knyszyn, Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Krypno i Trzcianne, położony jest u zbiegu Biebrzy i Narwi, w centralnej części województwa podlaskiego. Obejmuje on obszar 138 259 ha, co stanowi 7% powierzchni województwa. Mieszka tu ponad 42 tysiące osób, czyli ok. 3,6% ludności Podlasia.

Teren powiatu odznacza się wieloma walorami przyrodniczymi i historycznymi. Ze względu na położenie geograficzne i warunki społeczno-gospodarcze posiada duże możliwości rozwoju rolnictwa i turystyki.

"Ziemie między Narwią a Bugiem mało mają sobie równych w naszej ojczyźnie. Jest tu pięknie o każdej porze roku. Uczulone na uroki krajobrazów oko odnajdzie w nich rzeczy zachwycające nawet pośród jesiennych mgieł i zimowej ciszy, najpiękniej jednak jest wiosną. Nieregularny bieg rzek, płynących polodowcowymi, zabagnionymi dolinami, gruba pokrywa śniegu i lodu powodują, że okolice, gdzie Biebrza wpada do Narwi, zamieniają się w ogromne rozlewiska.(...)"

Włodzimierz Puchalski (1909-1979)
wybitny polski przyrodnik, artysta fotografik, prekursor polskiego filmu przyrodniczego

Powiat Moniecki - prezentacja FLASH

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją o Powiecie Monieckim, którą opracował Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu. Aby przejść do prezentacji wystaczry kliknąć w baner

1 2 3 4

Do pobrania Statystyczne Vademecum Samorządowca 2019 - Powiat Moniecki

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00